Jak se stavěl náš dům 691-692

Rád bych seznámil současné členy BD i budoucí uživatele s tím jak a kdy byl stavěn náš dům a to podle záznamů které jsem si zapisoval a doplňoval v průběhu stavby až po kolaudaci domu. Myslím si, že to z pohledu dnešní doby bude pro Vás zajímavé.

Takže:
AVIA n. p. Jiřího Dimitrova pro potřeby získání nových kvalifikovaných pracovníků se rozhodl dostavět stávající sídliště o 4 dvojdomky s počtem bytů 48 což umožňoval stavební prostor v daném sídlišti.

V únoru 1954 byl vypracován investiční úkol, který byl schválen 6.7.1954 pod č. j. 269846/293/54/EP.
Technický projekt byl schválen pod č. j. 0150273 dne 4.6.1956.
Stavební povolení vydal ONV-Praha-sever pod č. j. 1087/1956 dne 4.6.1956.
Hospodářská smlouva byla podepsána dne 30.6.1956.
Prováděcí závod Konstruktiva n. p. Praha 2 Spálená ul. č. 29.

Tím bylo o výstavbě rozhodnuto a započato v červenci 1956. V té době začínali velké vojenské manévry a vše vyvrcholilo v říjnu „Maďarskými událostmi“ a potlačením povstání ruskými tanky. To se projevilo i na stavbě neb nikdo nevěděl co bude následovat a zda stavbu v plánovaném termínu dokončíme.

Popis konstrukce a provedení:
základní zdivo: z prostého betonu proloženého lomovým kamenem
zdivo: suterénu cihlové
zdivo podlaží: ze škvárobetonových bloků
stropy: z prefabrikovaných železobetonových nosníků se škvárobetonovými vložkami
schodiště: prefabrikované dílce obložené terasovou drtí, zábradlí ocelové s madlem
krov: dřevěný,vaznicový,valbové konstrukce s pálenou taškovou krytinou
příčky: z dutých cihel
vnitřní omítky: štukové plstí hlazené,vnější omítky břízolitové,v prádelně cementové hladké v kuchyních a příslušenství obklady stěn do 150cm
dveře: vstupní modřínové, bytové hladké překližkové, v suterénu prkénkové
okna: dřevěná zdvojená se slepým rámem,nátěry prosté smaltované
vytápění: ústřední dálkové teplovodní přes pod centrálu v objektu č. p. 629 rozvod teplé vody z ústředny v č. p. 629 dodáváno z AVIA n. p.
kanalizace: pro domy č.8 a9 byl vybudován septik pro napojení kanalizace na veřejnou
hloubkovou stoku.
el. instalace: v bytech jsou světelné a zvonkové rozvody,zásuvky a snad rozvod pro bezdrátový rozhlas
vybavení bytu: vestavěné skříně, ve spížích hoblované police,lázeň je vybavena litinovou smaltovanou vanou se sprchou, umyvadlem, wc s mísou a splachovadlem, v kuchyni je instalován litinový dřez, elektrický sporák
prádelna: je vybavena pračkou Peron 500,odstředivou ždímačkou, vyvářecím kotlem s kádí, dvojitými neckami, dvěma stoly,dvěma lavicemi, zařízení na věšení prádla,žehlící stroj mandl

V objektu jsou 2 domovní žebříky-štafle, 2 žebříky na půdu /zůstal pouze jeden na půdě/, tabule na vyhlášky, schránky na dopisy, praporové žerdě, zahradní lavice 2 ks, klepačka koberců.

Náš dům byl uváděn jako č. 8 později dostal č.p. 691-692.
Zastavěná plocha dvojdomku je 32,25×9,75= 314,50 m2, výška 14,20 m, obestavěný prostor 314,50×14,20=4466 m3.
Tolik informací co jsem získal od stavařů.

Ještě za jakých nákladů se stavěl
Náš dům měl být postaven za 1 106 948 Kčs. Včetně vybavení které mělo stát 58 975 Kčs.
Takový byl rozpočet ale jaká byla skutečnost jsem nezjistil.

Z rozhodnutí vedení AVIA a ROH bylo přistoupeno k výběru pracovníků o které měl podnik zájem. Probíhal výběr žadatelů přes jednotlivé dílenské a stranické výbory, který byl vedením závodu schválen s podmínkou,že se vybraní budou na stavbě podílet svépomocí a případně budou fárat v kladenských dolech,kde byl nedostatek pracovníků, byli vybírány profese, soustružník, nástrojař, konstruktér, technolog, kalič, strojní zámečník, modelář.

Jako vybraní pro náš dům byli:
Antonín Holub,Václav Strnad,Vladimír Kastner, Jan Pollák. Zdeněk Šubrt, Jiří Holý, Antonín Štefánik, Jozef Zapletal, Vladimír Smrček, Karel Milota, František Šťástka, Jiří Kukla.

Pro jmenované to znamenalo ráno směnu odpracovat na pomocných pracích na stavbě /za 3,50 Kčs hod./ a odpolední směnu na svém pracovišti v závodě. To nebylo jednoduché neb pomocné práce na stavbě byly náročné. Bylo určeno odpracovat tímto způsobem 9 měsíců.
Stavba probíhala podle předpokladů a i tu dvojsměnu jsme zvládli s vidinou,že budeme mít v dohlednu svůj byt.

Náš dům byl obsazován v průběhu února a března 1958, přesto že nebyl zkolaudován a nebyla dokončena fasáda, ani okolí nebylo upraveno, stěhovali jsme se na „stavbu“ a byli i za těchto podmínek rádi, že jsme pohromadě s rodinou. Někteří z nás měli rodinu mimo Prahu a dojížděli na neděli. V březnu z 20. na 21. napadlo asi 50cm sněhu a tak s přistěhováním to bylo náročné. Seznámili jsme se navzájem a dětí bylo 22 takže veselo.

V letních měsících byla postupně dodělávaná fasáda jednotlivých domů. V té době docházelo k výpadkům elektřiny a tak byly problémy s vařením což se postupně podařilo odstranit.
Bylo postupně upraveno okolí domu a odstraněny nedodělky a došlo k živelnému vysazování stromů a keřů čekali jsme na kolaudaci. K té došlo 13.května 1960.

Generální investor rady KNV v Praze Praha XVI, Zborovská11:
dokončená stavba 24 bytových jednotek/blok 8 a 9/ z akce 48 bytových jednotek pro Závody AVIA Jiřího Dimitrova v Čakovicích v provedení T 13 uvedení do trvalého provozu.                                                    ROZHODNUTÍ:
k žádosti Generálního investora rady v Praze provedl odbor výstavby a vodního hospodářství rady ONV v Praze místní šetření za účelem uvedení do trvalého provozu 24 bytových jednotek bloku 8 a 9 sídliště AVIA v Čakovicích ve smyslu zákona číslo 8/56Sb. o uvedení dokončených staveb do trvalého provozu. Na základě provedeného řízení rozhoduje odbor výstavby a vodního hospodářství rady ONV-Prahy-sever o dokončené stavbě takto: Dokončená stavba bloku 8 a 9 o 24 byt. jednotkách uvádí se do trvalého provozu podle ustanovení §u 26 vlád. nařízení čís. 8/56 Sb. s účinností od 13.května 1960.

Tolik z mých poznámek,možná neúplných ale snad dostatečných k seznámení se jak byl náš dům postaven. Jak vypadala stavba v roce 1957 zachytil »snímek« pořízený p. J. Holým, je v obrázkové části na internetu BD.

V červenci 2014, Jan Pollák